پکیج چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

پکیج چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

پکیج چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟ در جواب به سوال پکیج چیست باید بگویم که پکیج به نوعی سیستم گرمایشی گفته می‌شود که امروزه جایگزین موتور خانه‌ها شده اند. پکیج‌ها در دو نوع زمینی و دیواری می‌باشند. در صورتی که می‌خواهید به صورت کامل به پاسخ سوال پکیج چیست برسید و با انواع خدمات نصب، تعمیر و سرویس آن آشنا شوید با بک سرویس همراه باشید.

پکیج چیست؟

در این بخش می‌خواهیم شما را به پاسخ سوال پَکیج چیست؟ برسانیم.
در گذشته برای گرمایش منازل با شوفاژ و رادیاتور از موتور خانه استفاده می‌کردند که موتور خانه علاوه بر هزینه بالا به مکان جداگانه ای از جمله یک اتاق یا انبار نیاز داشت و محیط زیادی را اشغال می‌کرد.
امروزه برای استفاده از شوفاژ یا رادیاتور از پکیج استفاده می‌کنند و اما پکیج چیست باید بگویم که پکیج یک سیستم گرمایشی مانند آبگرم کن است که هم وظیفه آبگرمکن و هم موتور خانه را انجام می‌دهد.
در جواب پکیج چیست بهتر است بگویم که نوعی سیستم گرمایشی بسیار پر کاربرد و پرطرفدار است که باعث حذف موتور خانه‌ها و همچنین آبگرمکن در منزل شما شدند.
از پکیج برای گرمایش به وسیله شوفاژ‌ها، فن کوئل‌ها، رادیاتور قرنیزی، گرما از کف و به  طور کلی سیستم گرمایشی‌هایی که با آب گرم محیط را گرم می‌کنند استفاده می‌شود.

 

سوخت پکیج چیست؟

سوخت پَکیج چیست؟ باید بدانید که پکیج هم مانند سایر سیستم‌های گرمایشی برای گرم کردن آب باید از یک منبع سوختی استفاده کند.
سوخت مصرفی پکیج‌های جدید گاز و برق است.
پکیج با اینکه از دو نوع انرژی و سوخت استفاده می‌کند ولی در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری، داکت اسپلیت‌ها، کولرهای گازی و … کم مصرف تر است.
منظور از اینکه می‌گویم کم مصرف است این است که نسبت به کاربردی که دارد کم مصرف است چرا که هم آب گرم مصرفی منازل را تامین می‌کند و هم آب گرمی‌که برای گرم کردن محیط به واسطه رادیاتور و شوفاژ مورد نیاز است را تامین می‌کند.
در این قسمت باید خودتان متوجه شده باشید که بخاری بهتر است یا پَکیج.

انواع پکیج

پکیج‌ها انواع مختلفی دارند که بر اساس سوخت و نحوه قرار گرفتن آن‌ها تعیین می‌شوند.
کارکرد پَکیج اینگونه است که زمانی که آب گرم را باز می‌کنید آب از درون سنسور‌ها و لوله‌هایی که آب را گرم می‌کنند گذشته و آب گرم را به بیرون منتقل می‌کند.
به صورت کلی پَکیج‌ها به دو دسته مختلف زمینی و دیواری تقسیم می‌شوند که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

پکیج زمینی

تا اینجا متوجه شده اید که پَکیج چیست و می‌خواهید با انواع آن آشنا شوید که یکی از آن‌ها پکیج زمینی است.
پَکیج زمینی دارای یک مخزن است که به صورت همیشگی آب گرم درون آن وجود دارد و زمانی که آب آن خارج شود دوباره پر از آب گرم خواهد شد.

پکیج دیواری

درباره پَکیج دیواری باید بگویم که یکی از پرطرفدار ترین‌ها است چرا که مکان کمتری را اشغال می‌کند.
پکیج دیواری ظاهری شبیه به آبگرمکن دیواری دارد و زمانی که آب گرم را باز می‌کنید سنسور‌های موجود درون آن آب را گرم می‌کنند.
این نوع پکیج آب مصرفی شما برای حمام، دستشویی، ظرفشویی و … را و همچنین آب گرم مورد نیاز برای گرمای محیط به واسطه رادیاتور را تامین می‌کند و با استفاده از دود کش دود حاصل از آن را به بیرون منتقل می‌کند.

 

پکیج‌های زمینی و دیواری از نظر نوع سوخت هم به چند دسته متفاوت تقسیم می‌شود:

 • پکیج برقی که در دو نوع زمینی و دیواری موجود می‌باشد که دارای مزیت بی صدا بودن می‌باشد.
 • پکیج گازی که در دو نوع دیواری و زمینی موجود می‌باشد که مانند پَکیج برقی بی صدا می‌باشد.
 • پکیج دو گانه سوز که فقط در نوع زمینی موجود می‌باشد که نمی‌توان آن را درون منزل نصب کرد و باید بیرون از منزل و در مکانی مانند انباری و یا موتور خانه و … نصب شود.
 • پکیج گازوئیلی که این پَکیج مانند پَکیج دو گانه سوز است و فقط در نوع زمینی موجود می‌باشد و نمی‌توان آن را درون منزل نصب کرد و باید درون موتورخانه و یا انبار و … نصب کرد.

 

مزایای پکیج

پس از رسیدن به پاسخ پَکیج چیست باید با مزایای آن آشنا شوید و در صورت تمایل سپس آن را تهیه کنید.
پکیج مزایای زیادی دارد که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

 • تنظیم کردن دمای پکیج به میزان دلخواه خود
 • استقلال هر واحد مسکونی به صورت کامل و جداگانه
 • نصب و راه اندازی سریع و آسان
 • کار کردن آرام و بدون تولید صدا و آلودگی صوتی
 • کاهش انرژی مصرفی گاز، برق و … نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی
 • فضای مفید محیط منزل را کمتر اشغال می‌کند
 • بالا بودن ایمنی آن چرا که دارای سنسورهای دود، سنسور آب گرم و …
 • در دسترس بودن برای کنترل سیستم و تعمیر در داخل منزل

و ….

معایب پکیج

همانطور که همه دستگاه‌ها معایبی دارد پکیج هم علاوه بر مزایای که دارد معایبی هم دارد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

 • در متراژهای بالای 300 متر از جمله تالارها، بیمارستان‌ها و … کاربرد ندارد
 • نسبت به موتور خانه‌ها عمر کوتاه تری دارند و سریع تر خراب خواهند شد
 • درون واحد مسکونی شما فضایی را اشغال می‌کند

 

کاربرد پکیج

پس از اینکه به پاسخ سوال پکیج چیست رسیدید و با مزایا و معایب آن آشنا شدید حال با کاربرد‌های آن باید آشنا شوید.
پکیج کاربردهای متفاوتی دارد از جمله گرم کردن محیط منزل و همچنین تامین آب گرم مصرفی یک واحد مسکونی که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.
گرم کردن محیط منزل این گونه است که آب به واسطه پَکیج گرم شده و به رادیاتور و شوفاژ‌ها منتقل می‌شود و گرمای ناشی از شوفاژ و رادیاتور‌ها باعث گرم شدن محیط خواهد شد.
کاربرد دیگر پکیج این است که آب گرم مصرفی محیط شما را تامین خواهد کرد و وظیفه آبگرمکن را انجام می‌دهد.
شما با خریدن یک پَکیج می‌توانید با یک تیر دو هدف بزنید و محیط کمتری در منزل خود اشغال کنید.

نحوه نصب پکیج

برای نصب پَکیج باید ابتدا بدانید پَکیج چیست و چه کاربرد و مزایا و معایبی دارد.
نصب پکیج اینگونه است که قبل از نصب باید مکان نصب مناسب را پیدا کنید که نباید در بالای اجاق گاز، سماور و … قرار گیرد.
پس از اینکه مکان مناسب را انتخاب کردید باید لوله کشی را انجام دهید که معمولا این کار را بهتر است به متخصصین نصب پَکیج بسپارید.
سپس سینی نصب را روی دیوار قرار داده و آن را علامت می‌زنید و با استفاده از دریل دیوار را سوراخ می‌کنید و سینی یا صفحه نصب را روی دیوار با استفاده از رول پلاک و پیچ و مهره می‌بندید.
در مرحله بعدی پَکیج را در جای مناسب خود روی صفحه نصب قرار می‌دهید و شیر آب گرم و سرد و ورودی و خروجی را مطابق دفترچه به لوله کشی وصل می‌کنید.
پس از اینکه مطمئن شدید به صورت درست نصب پکیج را انجام داده اید می‌توانید پکیج را به صورت امتحانی روشن کنید.
این روش نصب برای پکیج‌های دیواری است در صورتی که پکیج خود را تهیه کرده اید ولی نمی‌توانید آن را نصب کنید می‌توانید از بک سرویس مرکز تخصصی نصب پکیج در تهران کمک بگیرید.

 

نحوه تعمیر پکیج

پس از اینکه به صورت کلی به پاسخ سوال پکیج چیست رسیدید متوجه خواهید شد که تعمیر پَکیج به چه علت باید انجام شود.
تعمیر پَکیج با توجه به علت خرابی آن انجام می‌شود.
برای مثال امکان اینکه پَکیج آب را گرم نکند وجود دارد که در این باره باید توجه کنید که علت سرد و گرم کردن آب پکیج چیست و سپس برای تعمیر آن اقدام کنید.
در این مقاله یکی از علت‌های سرد و گرم کردن آب پکیج و راه حل رفع آن را توضیح خواهیم داد.
یکی از علت‌های سرد و گرم کردن آب پَکیج جرم گرفتن لوله‌ها است که اجازه ورود آب را به درستی نمی‌دهد و باعث بروز اختلال در عملکرد پکیج می‌شود.
راه حل رفع آن این است که با استفاده از مواد شوینده جرم گیر لوله‌ها را شستشو دهید و پس از آن با آب تمیز بشوید و دوباره لوله کشی را ببندید.
در برخی موارد علت آن فشار کم آب است که نیاز به تعمیر ندارد.
پس برای تعمیر بهتر است ابتدا علت را جویا شوید و سپس اقدام به تعمیر کنید که در برخی موارد اصلا نیاز به تعمیر نمی‌باشد. در صورتی که توانایی تعمیر پَکیج خود را ندارید می‌توانید از بک سرویس مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس سیستم‌های گرمایشی در استان‌های تهران، البرز، مشهد، اصفهان، رشت، شیراز، مازندران، گیلان، گرگان و … کمک بگیرید.

 

نحوه سرویس پکیج

قبل از سرویس پَکیج باید بدانید که پَکیج چیست تا بتوانید براحتی سرویس آن را انجام دهید.
پکیج هم مانند سایر دستگاه‌ها و وسایل دیگر نیاز به سرویس دارد تا بتواند عملکرد بهتر و مناسب تری داشته باشد.
سرویس پکیج باید هر ساله انجام شود البته در مناطقی که آب آن جا دارای املاح معدنی بیشتر است باید هر شش ماه یک بار انجام شود.
نحوه سرویس پکیج اینگونه است که باید لوله‌های آب بررسی شوند و در صورتی که رسوب گرفته اند با مواد شوینده قوی و یا اسید شسته شوند و پس از آن با آب به صورت تمیز شستشو داده شوند.
پس از اینکه سرویس لوله‌های آب را انجام دادید باید دود کش را بررسی کنید که تکان نخورده باشد و گاز را به داخل محیط پس دهد و یا اینکه شیء خارجی آن را مسدود کرده باشد.
پس از اینکه سرویس این دو را انجام دادید اتصال گاز به پکیج را برسی کنید و آن را محکم کنید.
وقتی تمام این کار‌ها را انجام دادید و از اتصالات آن‌ها مطمئن شدید می‌توانید پَکیج خود را روشن کرده و دوباره از آن استفاده کنید.
سرویس پکیج به همین راحتی انجام شد در صورتی که توانایی و یا وقت انجام این کار را ندارید می‌توانید از بک سرویس مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس سیستم‌های گرمایشی در انواع برندهای مختلف بوتان، ایران رادیاتور و … درشهرستان های رباط کریم، بهارستان ، اسلامشهر و … کمک بگیرید.

 

نکات مهم جهت انتخاب پکیج مناسب

برای انتخاب پکیج مناسب ابتدا باید بدانید پَکیج چیست و سپس با استفاده از معلومات خود پَکیج مناسب را انتخاب کنید.
یکی از معیارهایی که پکیج مطابق در نظر گرفتن آن انتخاب می‌شود متراژ محیط شما می‌باشد.

نوع پکیج متراژ محیط
24 هزار کیلو کالری کمتر از 120 متر و بیشتر از 64 متر
28 هزار کیلو کالری کمتر از 180 متر
32 هزار کیلو کالری کمتر از 220 متر
35 هزار کیلو کالری کمتر از 270 متر
توصیه می شود که استفاده نشود 64 متر

باید بگویم که برای انتخاب پَکیج می‌توانید از دو نوع آن‌ها انتخاب کنید فن دارو بدون فن که پکیج‌های فن دار بهتر از بدون فن‌ها می‌باشند چرا که پکیج‌های فن دار را می‌توانید خارج از منزل یعنی درون حیاط، بالکن و … هم نصب کنید ولی بدون فن فقط قابلبت نصب درون منزل را دارد و به طور خلاصه پکیج‌های فن دار مزایای بیشتری نسبت به بدون فن‌ها دارند.

یکی دیگر از نکاتی که برای انتخاب پَکیج باید به آن توجه کرد نوع مبدل پکیج است.
پکیج‌ها در دو نوع دومبدله و یک مبدله در بازار وجود دارند که در نوع دو مبدله آن آب گرم مصرفی و آب برگشتی از رادیاتورها به صورت مجزا از هم گرم می‌شوند ولی در نوع یک مبدله زمانی که آب برگشتی در حال گرم شدن است نمی‌تواند آب مصرفی محیط را تامین کند و از همین جا متوجه خواهید شد که پکیج دو مبدله بهتر از یک مبدله عمل می‌کند.
و همچنین بهتر است بدانید در صورتی که مصرف آب گرم شما زیاد است بهتر است از پکیج‌های زمینی یا مخزن دار استفاده کنید.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

بدون نظر

تماس با کارشناسان